Füstölőszerek
Segítenek ráhangolódni az adott szféra energiájára, és megteremteni a kapcsolatot a megidézendő természetfeletti lénnyel, bolygóprincípiummal, démonnal.
Nap: sáfrány, ámbra, mósusz, aloé, balzsam, babér, szegfűszeg, mirha, tömjén, pálma, olajlevél, fenyő, kamilla, rozmaring Hold: nárcisz, liliom, ibolya, rózsa, levendula, fehér mák, tömjén, kámfor Merkúr: pimpó, menta, verbéna, tömjén, masztix gyanta, szegfűszeg, porrá tört achát, nárcisz, almavirág, baldián, majoránna, levendula Vénusz: mirtusz, vörös szantál, vörös rózsa, koriander, korall, nefelejcs, levendula, tömjén Mars: vasgyökér, csalán, vermut, levendula, tömjén, euphorbiagyanta, ammóniagyanta, hunyor, farkasalma, bürök, vasreszelék, kén Jupiter: kőrisfa magja, aloé, stryraxgyanta, benzoegyanta, porrá tört lapis- lazuli, lilom, rózsa, ánizs, encián, begónia, tömjén Szaturnusz: jácint, fenyő, ciprusfa, tömjén, fekete mák, beléndek, mandragóragyökér, nadragulya, fekete csucsor Uránusz: fenyő, fodormenta, havasi gyopár, feketegyökér Neptun: sáfrány, mák, levendula, tömjén Plútó: fekete mák, tömjén, euphorbiagyanta, mandragóragyökér
Sok régi írásból világosan kitetszik, hogy a füstölők szerte a világon a vallásos és mágikus szertartások szerves részét képezték. A régiek hittek abban, hogy bizonyos illatok vonzzák a jó, illetve taszítják a rossz szellemeket. Füstölőt (tömjént) nem csak azért égettek, hogy az Istennek szentelt helyet megtisztítsák, hanem azért is, hogy az égő áldozatok átható szagát elnyomják.
Ősi hiedelem az is, hogy a füstölő felemelkedő füstje felviszi a könyörgést az égbe, az istenekhez. Ugyanez a hiedelem kapcsolódik az amerikai indián törzsek között ismert békepipa szertartáshoz. Az indián békepipa szertartás füstölő-égető rituálénak számít, mivel a dohányba gyakran kevertek különféle növényeket.
Ezenkívül a füstölő segít megteremteni az elmélyült meditációhoz vagy az ájtatos imához leginkább megfelelő légkört.
A következő füstölőreceptekhez bizonyos folyékony összetevőket dramban adom meg, ezeket a következő átváltó táblázattal számíthatják át: 0,125 uncia=1 dram=0,5 teáskanál+0,125 teáskanál 0,25 uncia=2 dram=0,5 evőkanál 0,5 uncia=4 dram=1 evőkanál 0,75 uncia=6 dram= 1 evőkanál+0,5 evőkanál 1 uncia=8 dram=2 evőkanál (1 uncia=30ml)
Az itt megadott füstölőket a hagyományos módon: füstölőedénybe tett izzó faszénen égették el. Mikor a hozzávalókat elkeverjük, a kemény hozzávalókat mozsárban zúzzuk apróra. A folyékony összetevőket keverjük el, majd oldjuk fel bennük salétromot. A folyékony hozzávalókat lassan öntsük az összezúzott növényekre. Öntsük fémserpenyőbe vagy műanyag tárolóedénybe, majd az egészet hagyjuk fél-egy óra alatt kiszáradni. Ha megszáradt a keverék, egyszerűen morzsoljuk össze, és máris elkészült a füstölőnk.
BENZOINTINKTURA: A következő receptek gyakran tartalmaznak benzointinkturát. Ezt saját magunk is elkészíthetjük a következő módon: 6 dkg benzoegyantát törjünk porrá, adjunk hozzá 1,2 dl vizet és 1,6 dl alkoholt. A keveréket tartsuk légmentesen záródó edénybe, naponta rázzuk össze. Aki akar, tehet hozzá egy teáskanálnyi glicerint. Két hét után a folyadékot szűrjük üvegbe.
Füstölőtartók: A füstölőtartóban égetjük az illatos füstölőket. Lehet fémből készített lengethető tárgy, de a célra megfelel egy egyszerű kagylóhéj is. A füstölőtartóban a ceremóniák alatt végig parázslik a füstölő. Aki nem talál megfelelő edényt, készítsen. Bármely homokkal vagy sóval félig töltött tálka vagy csésze megfelel. A só és homok elnyeli a faszénparázs vagy az illatos füstölők izzásakor keletkező hőt, így elejét veszi az edényke megrepedésének. A sóba, homokba füstölőpálcát is tűzhetünk, a kúp alakú füstölőket pedig a felszínre állíthatjuk. A füstölőket a szertartás sikeréért, a művészi hatás fokozásának kedvéért és illatukért egyaránt használjuk. Ha nincs meghatározva, milyen füstölő való a ceremóniához vagy a varázslathoz, hallgassanak a megérzéseikre és alkotói ösztöneikre, s állítsanak össze valamilyen keveréket. A pálcika, kúp vagy kocka alakú füstölők a legismertebben. A wicca ceremóniákon jobban szeretjük a durva, morzsás füstölőt, amely magától biztosan folyamatosan parázsló faszénhez adagolható, vagy eleve azzal elegyítették. A szertartásmágiában a füstölés szerepe jelentős, mert gyakran parancsolják meg a "szellemeknek", hogy a füstölőből felszálló füstben, látható alakban jelenjenek meg. Bár nem része a wicca szertartásoknak, néha az Istennő és az Isten is megjelenik a felgomolygó füst foszlányaiban. Leülni, lassan, a füst áramlását figyelve lélegezni, jelentősen megkönnyíti a módosult tudatállapot elérését. A wicca szertatás nem teljes a füstölők nélkül. A füstölőt sok wicca azonosítja a levegő elemmel. Gyakran kerül az oltárra az istenségek képe elé.
|